BIBIANA ponúka dobrý tip, kam vyjsť s deťmi v tejto náročnej dobe

BIBIANA ponúka dobrý tip, kam vyjsť  s deťmi v tejto náročnej dobe

BIBIANA  –  Medzinárodný dom umenia v Bratislave   pre deti pripravil veľmi zaujímavú interaktívnu výstavu , v ktorej hlavné slovo majú medovníky, pod názvom „V KRAJINE MEDOVNÍKOV“.

Malí aj veľkí návštevníci  sa tam dozvedia zaujímavosti z histórie medovníkov, spoznajú exotické korenia, ktoré sa pri ich pečení používajú, a potom môžu ich skúsiť rozoznávať vlastným nosom. Do krajiny medovníkov sa deti dostanú pomocou komiksovej rozprávky s naozajstnými medovníkovými figúrkami, čo je pre deti veľmi lákavá forma..

Pri tvorbe tejto výstavy spolupracoval aj Slovenský zväz kuchárov a cukrárov. Ozajstné medovníčky do výstavy vyrobili  členovia Klubu cukrárov SZKC  a Bratislavského klubu SZKC Podľa námetov výtvarníčky Sone Sadilkovej  naši členovia vyrobili a dodali viac ako 700 kusov výstavných exponátov z medovníkového cesta , rôznych veľkostí a tvarov. Medzi nimi bola  aj medovníková víla s úctyhodnými rozmermi 160 x 140 cm, ktorú upiekla Bc. Mária Muráriková z Trenčína. Tá napiekla aj množstvo medovníkov v tvare rýb a morských tvorov aj ostatné postavičky.. Michal Baniar z Púchova vyrobil hviezdy, kométy a vločky  , medovníkové ozdoby na vianočný stromček pripravila Monika Budayová z Považskej Bystrice . Ich dielka svedčia o šikovnosti slovenských medovnikárov.

Obsahom výstavy je príbeh malého medovníčaťa, ktoré ešte nikdy nezažilo Vianoce. Vanilková víla by mu o Vianociach aj porozprávala rozprávku, ale potrebuje k tomu cinkanie zvončeka, a to medovníkové zvončeky nevedia. Medovníča sa tak spolu s vílou vydávajú do sveta, aby našli to pravé cinkanie. Putujú oceánom aj vesmírom, až sa dostanú do sveta medovníkových nepodarkov. Aj keď nie sú dokonalé, patria tiež do tejto rozprávky. Či sa podarí zvuk zvončeka nájsť, to sa deti dozvedia až na mieste, na Pánskej ul. 41 v Bratislave.

Výstava bola otvorená 4. decembra 2020 a potrvá do 7. februára 2021

Viac informácií nájdete na adrese: www.bibiana.sk

press_60x70cm_TIRAZ

Zdroj fotografií: Dano Veselský a archív SZKC

Slovenčina Slovenčina English English