Jubilejný 10.ročník Osláv sv. Vavrinca v Bratislave bol zaujímavý a úspešný.

Jubilejný 10.ročník Osláv sv. Vavrinca v Bratislave bol zaujímavý a úspešný.

Už po desiaty krát sa bratislavské Hlavné námestie rozjasnilo od bielych kuchárskych uniforiem a rozvoňalo neskutočne príťažlivými vôňami. V sobotu 6. augusta 2016 totiž Bratislavský klub kuchárov a cukrárov SZKC pod záštitou primátora Hl. mesta SR Bratislavy I. Nesrovnala a v  spolupráci s Magistrátom Hl. mesta SR Bratislavy a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom opäť organizoval oslavu venovanú svojmu patrónovi Sv. Vavrincovi.

IMG_3699

IMG_3706

Sv. Vavrinec si opäť na svojej oslave dal naozaj záležať a zabezpečil prekrásne letné počasie. A čo Sv. Vavrinec ponúkal l svojim hosťom? Kuchári – členovia Bratislavského klubu SZKC ponúkali typické slovenské strapačky s kyslou kapustou a opraženou údenou slaninkou, hovädzí guľáš, kuracie steaky s grilovanou zeleninou ako aj  špeciality z bravčového mäsa. produkcie zohraného dua partnerských organizácií BIDVEST Slovakia a BONDUELLE veľký úspech zožal Údený pstruh na blanžírovanej koreňovej zelenine, v lokši na smotanovo – špenátovom lôžku.
Po dobrom jedle smäd návštevníkov pomáhali zaháňať vína z produkcie spoločnosti „VÍNO MATYŠÁK Pezinok“.

IMG_3708

Ponuka tímu kuchárov z reštaurácie „The Fabrika Beer Pub“ bratislavského hotela LOFT**** ulahodila mladým aj starším. Pripravovali „Burger MEXIVANA“, ku ktorému dospelým v prípade záujmu ponúkali veľmi osviežujúci vlastný „Letný čučoriedkový špeciál – BLUBERRY, pšeničné pivo s pridaním čerstvých čučoriedok“.

IMG_3873

Okrem kuchárov sa na oslave aktívne zúčastnil aj zástupca baristov – spoločnosť „TALIANSKÁ KÁVA s.r.o“ z Banskej Bystrice so širokou ponukou kofeinovej i bezkofeniovej kávy, vrátane zmrzliny, čo v horúcom počasí naozaj dobre padlo mnohým z nás. Všetci mali naozaj plné ruky práce, aby uspokojili chute prítomných návštevníkov.

IMG_3728

K príjemnému stolovaniu patrí aj pekne prestretý stôl. Ako na to, prezradila spoločnosť BELISTAR Bratislava , ktorá okrem tejto komodity ponúkala aj produkty zdravej výživy, okrem iného kávu s pridaním huby Ganoderma, ktorá pomáha odkysliť organizmus.

IMG_3770

Ponuka ďalšej partnerskej organizácie SZKC – spoločnosti ZEPTER MEDICAL bola Na upevnenie zdravia bola zameraná zameraná na zdravie a prístroje bioptron, a čističky vody pre domácnosť, ktoré zdravie pomáhajú udržať, ale aj na pomocníkov do kuchyne určených na varenie , ako sú mixéry, odšťavovače, šľahače ale aj vákuové nádoby na uchovávanie a predlžovanie čerstvosti surovín a potravín.

IMG_3716

Nováčikmi na Oslave Sv. Vavrinca boli spoločnosť GAZDOVIA.SK z Veľkého Šariša., ktorej zástupcovia ponúkali výber zo svojej širokej produkcie. Vynikajúce sirupy, mušty, džemy, cestoviny zo šošovicovej múky a z iných netradičných múk, ktorých produkcia sa zakladá na ručnej výrobe. Spoločnosť CRÊPES KISS DELIKATESY Bratislava zase ponúkala francúzske gurmánske špeciality najmä z oblasti Provensálska. Džemy s trstinovým cukrom, mäsové a zeleninové delikatesy, foie gras, cibuľové chutney, ovocné pyré. Okrem toho jedinečné provensálske cukrovinky, ktoré nenájdete nikde na Slovensku – ako jediný importér a predajca ponúkame tradičné, madľovo ovocné Calissons, francúzske nugáty s ovocnými príchuťami a bonbóny z ovocného pyré.

IMG_3775

Vzhľadom na to, že akcia sa konala na Hlavnom námestí, ktoré sa vyznačuje vysokou návštevnosťou aj zahraničných turistov, zástupkyne SACR – Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, mali taktiež plné ruky práce. Propagačné materiály o krásach okolia Bratislavy ale aj celého Slovenska , o klenotoch našej minulosti najkrajších na Slovensku o pokladoch svetového dedičstva UNESCO, ktoré sa nachádzajú taktiež na našom území, išli na odbyt „ako teplé rožky“ . Záujem tuzemských i zahraničných turistov nás veľmi tešil.

Slovom oslavu sprevádzal moderátor Peter Filipovič z Prešova za výdatnej pomoci „zvukového majstra“ Mgr. Miroslava Blažka – PULZ Rohožník ktorí nám tak ako aj spoločnosť LA PREMA Siladice a LUNYS s.r.o nezištne pomohli osláviť s vami sviatok patróna kuchárov a cukrárov.

Návštevnosť akcie , ktorá sa koná „ pod holým nebom“ veľmi ovplyvňuje počasie. Tak tomu bolo aj tento rok, Vzhľadom na krásne letné ba až horúce počasie návštevnosť tohto roku bola o niečo nižšia ako po minulé roky, Aj napriek prekrásnemu počasiu, lákajúcemu hlavne k vodným plochám a bazénom sa Hlavné námestie hemžilo návštevníkmi. Boli medzi nimi nielen bratislavčania, ale aj návštevníci zo Slovenska a zahraniční turisti. Prišla laická ale aj odborná verejnosť.

IMG_3838

Na početnosť návštevníkov sa nemožno sťažovať. Určiť ich presný počet vzhľadom na charakter akcie , konanej na voľnom priestranstve a pod „holým nebom“ nie je možné no aj tak Oslavu Sv. Vavrinca 2016 teda možno považovať za veľmi úspešnú akciu SZKC . Pre návštevníkov máme ešte jednu dobrú správu. Ak Vám produkty chutili a opomenuli ste si poznačiť kontakty, neváhajte navštíviť web stránku SZKC: www.szkc.sk, kde nájdete priame linky na takmer všetkých zúčastnených dodávateľov. Ak tam kontakty na niektorých z nich nenájdete, neváhajte nás zavolať radi Vám s tým pomôžeme.
Partnerom a spoluorganizátorom ďakujeme a dúfame v ich podporu aj do budúcnosti a už teraz sa tešíme na návštevníkov „Osláv Sv. Vavrinca 2017“.

Ing. Zuzana Dúžeková, generálna tajomníčka SZKC

Slovenčina Slovenčina English English