BIBIANA je opäť otvorená a ponúka zaujímavé výstavy pre deti

BIBIANA je opäť otvorená a ponúka zaujímavé výstavy pre deti

BIBIANA – Medzinárodný dom umenia v Bratislave pre deti opäť pripravil aj veľmi zaujímavú interaktívnu výstavu , v ktorej hlavné slovo majú medovníky, pod názvom „V krajine medovníkov“.

Návštevníci sa dozvedia zaujímavosti z histórie medovníkov, spoznajú exotické korenia, ktoré sa pri ich pečení používajú, a potom môžu ich skúsiť rozoznávať vlastným nosom.

Do krajiny medovníkov sa deti dostanú pomocou komiksovej rozprávky O malom medovníčati, ktoré ešte nikdy nezažilo Vianoce. Vanilková víla by mu o Vianociach aj porozprávala rozprávku, ale potrebuje k tomu cinkanie zvončeka, a to medovníkové zvončeky nevedia. Medovníča sa tak spolu s vílou vydávajú do sveta, aby našli to pravé cinkanie. Putujú oceánom aj vesmírom, až sa dostanú do sveta medovníkových nepodarkov. Aj keď nie sú dokonalé, patria tiež do tejto rozprávky. Či sa podarí zvuk zvončeka nájsť, to sa deti dozvedia vo vianočnej výstave s naozajstnými medovníkovými figúrkami, čo je pre deti veľmi lákavá forma..

Pri tvorbe tejto výstavy spolupracoval aj Slovenský zväz kuchárov a cukrárov. Ozajstné medovníčky do výstavy vyrobili  členovia Klubu cukrárov SZKC , Bratislavského klubu SZKC a študenti Hotelovej akadémie Ľ. Wintera Piešťany. Podľa námetov výtvarníčky Sone Sadilkovej vyrobili a dodali viac ako 800 kusov výstavných exponátov z medovníkového cesta rôznych veľkostí a tvarov. Medzi nimi bola aj medovníková víla s úctyhodnými rozmermi 160 x 140 cm, ktorú upiekli študenti Hotelovaj akadémie Piešťany. Množstvo medovníkov v tvare rýb a morských tvorov, hviezdy, kométy a vločky aj ostatné postavičky napiekla Bc. Mária Muráriková z Trenčína. Pani Monika Budayová z Považskej Bystrice napiekla medovníkové ozdoby na vianočný stromček . Ich dielka svedčia o šikovnosti slovenských medovnikárov.

BIBIANA pre deti pripravila aj súťaž, v rámci ktorej môžu deti splniť jednoduchú úlohu:

  • Vykroj a upeč doma medovníkové strašidlo
  • Odfoť a pošli aj meno a kontakt na: kniznica@bibiana.sk
  • Výhercov čaká malá odmena

Výstava bola otvorená 6. decembra 2021 a potrvá do 17. februára 2022 v budove BIBIÁNY na Pánskej ul. 41 v Bratislave

Námet a výtvarno-priestorové riešenie – S. Sadílková, scenár – M. Madejová, dramaturgia – V. Marákyová

Slovenčina Slovenčina English English