Podporme záchranu cestovného ruchu

Podporme záchranu cestovného ruchu

Petícia za podporu odvetvia cestovného ruchu najviac postihnutého opatreniami proti šíreniu koronavírusu COVID-19.

Cestovný ruch je odvetvie, ktoré je spojené s trávením voľného času mimo domova alebo pracovného času mimo obvyklého pracovného prostredia. Reštrikcie spojené s cestovaním a stretávaním sa majú okamžitý negatívny ekonomický dopad na toto odvetvie. Presne ako tie súvisiace so šírením koronavírusu COVID 19. Cestovný ruch to však nie sú len hotely a reštaurácie, kúpele, cestovné kancelárie a agentúry, to je množstvo nadväzných malých a stredných podnikateľov prevažne na vidieku, ktorí im dodávajú služby (sprievodcovia, dopravné transfery, výrobcovia a predajcovia potravín, upratovacie služby, služby eventových agentúr ai). Od marca do konca mája mali podniky cestovného ruchu nulové tržby, čo spôsobilo pokles dodávok služieb.

K 15. septembru 2020 bolo v súvislosti s koronakrízou prepustených 20 000 ľudí pracujúcich v odvetví cestovného ruchu a počíta sa s ďalšími prepúšťaniami. To aj z dôvodu, že na Slovensku evidujeme viaceré prevádzky cestovného ruchu, kde návštevnosť počas letných mesiacov nerástla, a ktoré sú na tom ekonomicky najhoršie najmä mestské hotely, kongresové hotely, kúpele, ktoré sú zároveň aj najväčšími zamestnávateľmi. Cestovné kancelárie a agentúry prišli zo dňa na deň takmer o všetkých klientov.

Vláda SR nereaguje na 6 mesačné “volanie” sektora cestovného ruchu o pomoc. Kým iné krajiny vo svete sanujú toto hospodárske odvetvie, Vláda SR prijala len všeobecné neadresné opatrenia na pomoc podnikateľom a zamestnávateľom, ale veľká časť prevádzok cestovného ruchu nedokázala túto pomoc čerpať. Vláda SR sa so zástupcami sektora doteraz nestretla a nerokovala. Koaličné rady končia bez konkrétneho výsledku ohľadne prijatia špecifických kompenzačných opatrení pre podniky cestovného ruchu.

Rozhodli sme sa konať, aby sme boli vypočutí Vládou SR a na to potrebujeme aj Váš hlas, a to najmä preto, že :

Bez vás bude slovenský cestovný ruch, iba duch,

Bez vás nebudú žiadne výstupy, iba pády,

Bez vás nebude žiadna túra, jedine tortúra,

Každý ľudoprázdny les bude des a každá hora iba nočná mora,

Bez vás nebudeme mať komu čo predávať, vydávať ani dodávať,

Nezažijeme žiadne lyžovačky, sánkovačky ani novoročné pripíjačky…

Bez vás tu jednoducho nebudeme ani my…

Nenechajte sa oklamať chvíľkovými návalmi turistov, ktoré komunikovali médiá počas tohto leta. Slovenský turizmus vás potrebuje po celý rok, aby prežil.

No, aby sa dostavila pomoc od kompetentných úradov a boli sme vypočutí, musíme asi najskôr zaúradovať my všetci.

Podpíšte petíciu za záchranu cestovného ruchu.

A hneď potom si naplánujte dovolenku na Slovensku.

Ďakujeme a veríme, že sa vidíme!

Cieľom je zozbierať 10000 podpisov, aby sme sa aj touto formou (no nielen touto) pripomenuli vláde s našimi požiadavkami.

Podporte prosím túto  petíciu. Svojím podpisom pod petíciu potvrdzujete, že sa s obsahom petície riadne oboznámili a podporujete jej obsah. Vláde SR bola petícia zaslaná spolu so zoznamom signatárov (ich menom, priezviskom a adresou trvalého bydliska).

Podporte nás zdieľaním petície aj na Facebooku.

Link k petícii: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=1152455&fbclid=IwAR2-ny4qD_zcvLQQlJkXmLcrCbRA2X1ZN2g9-Ffp2oI6xCcnTy-79bL5PTk

Slovenčina Slovenčina English English