Poznáme finalistov súťaže 13 ročníka SKILLS SLOVAKIA junior Gastro CUP 2023/2024 v odbore kuchár

Poznáme finalistov súťaže 13 ročníka  SKILLS SLOVAKIA junior Gastro CUP 2023/2024 v odbore kuchár

V zmysle Smernice Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 23/2017 o súťažiach, vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky 13. ročník súťaže v odborných zručnostiach SKILLS SLOVAKIA – Gastro Junior METRO CUP 2023/2024.

Súťaž spoluorganizovali Štátny inštitút odborného vzdelávania v spolupráci odborným gestorom Slovenským zväzom kuchárov a cukrárov.

Celkové sa do súťaže prihlásilo 27 víťazných dvojčlenných tímov školských kôl súťaže SKILLS SLOVAKIA – Junior Gastro CUP  , z ktorých do semifinálového kola dostalo pozvánku 16 tímov z hotelových akadémií a odborných škôl so zameraním na gastronómiu.

Súťažnou úlohou školských a semifinálových kôl bolo na základe zadania povinnej suroviny vytvoriť recept a následne presvedčiť odbornú komisiu o svojej zručnosti a kreativite.

V priestoroch Strednej obdobnej školy obchodu a služieb Piešťany – reštaurácie SEMAFÓR sa 15. januára 2024 konalo semifinálové kolo súťaže .

 

Súťažné tímy mali za úlohu , podľa vlastných originálnych receptúr , pripraviť 3 porcie hlavného pokrmu, ktorého povinnou surovinou boli kuracie prsia s kosťou a kožou.

 

Na splnenie úlohy mali k dispozícii časový limit 120 minút.

Znalosti v odbore žiaci premenili do prípravy jedla, ktoré museli správne dochutiť a naservírovať. Všetci súťažiaci sa snažili čo najlepšie prezentovať svoje zručnosti a svoju školu.

Najlepšie umiestnenie získali tímy , ktoré dokázali vytvoriť moderné slovenské jedlo s využitím nových pracovných postupov a zaujímavých kulinárskych úprav.

Šesť súťažných tímov s najvyšším bodovým ohodnotením , získalo postup do celoštátneho finálového kola súťaže :

Viktória Orolínová a Jozef Babuša SOŠ hotelová Horný Smokovec

Mário Gálik a Ondrej Kulíšek Hotelová akadémia Žilina

Enrik Stránsky a Lucia Šedivá SOŠ obchodu a služieb Trenčín

Ján Kormoš a Dominik Paliha SOŠ gastronómie a služieb ,Prešov

Martin Gažo a Samuel Szombay SOŠ gastronómie a cest. ruchu Nitra

Leo Redlinger a Roman Šuchma SOŠ hotel. služieb a obchodu Zvolen

 

Súťaž hodnotila odborná hodnotiaca komisia v zložení Danie Melicherik, predseda komisie, Ivan Vozár a Lukáš Guzman, členovia komisie. Všetci hodnotitelia sú certifikovaní podľa kritérií Svetovej organizácie kuchárskych asociácií WACS pre hodnotenie súťaží organizovaných na Slovensku a v Českej republike.

Naše poďakovanie patrí SOŠ obchodu a služieb na Mojmírovej ul. 28 v Piešťanoch, ktorá ako hostiteľ a spoluorganizátor súťaže vytvorila veľmi dobré podmienky pre súťaž a zaslúžila sa tak aj o veľmi dobrú súťažnú atmosféru a bezproblémový priebeh súťaže aj zabezpečenej starostlivosti o súťažiacich a ich sprievod.

Postupujúcim súťažiacim srdečne blahoželáme a tešíme sa na stretnutie na finálovom kole súťaže, ktoré sa bude konať v mesiaci apríl 2024

 

Na stiahnutie:  Výsledková listina Skills Slovakia junior Gastro CUP– 2023/2024 v odbore kuchár

Slovenčina Slovenčina English English