Semifinálové kolo súťaže Skills Slovakia Gastro junior METRO CUP 2022/2023

Semifinálové kolo súťaže Skills Slovakia Gastro junior METRO CUP 2022/2023

Poznáme finalistov súťaže 12 ročníka

SKILLS SLOVAKIA Gasto junior METRO CUP 2022/2023

V zmysle Smernice Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 23/2017 o súťažiach, vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky 11. ročník súťaže v odborných zručnostiach SKILLS SLOVAKIA – Gastro Junior METRO CUP 2022/2023. 

Súťaž spoluorganizovali Štátny inštitút odborného vzdelávania v spolupráci s odborným gestorom Slovenským zväzom kuchárov a cukrárov.

Celkové sa do súťaže prihlásilo 25 víťazných dvojčlenných tímov školských kôl súťaže SKILLS SLOVAKIA – Gastro Junior METRO CUP , z ktorých do semifinálového kola dostalo pozvánku 16 tímov z hotelových akadémií a odborných škôl so zameraním na gastronómiu.

Súťažnou úlohou školských a semifinálových kôl bolo na základe zadania povinnej suroviny vytvoriť recept a následne presvedčiť odbornú komisiu o svojej zručnosti a kreativite.

V priestoroch Strednej obdobnej školy obchodu a služieb Piešťany – reštaurácie SEMAFÓR , sa za podpory generálneho partnera súťaže – spoločnosti METRO Cash & Carry SR 16. januára 2023 konalo semifinálové kolo súťaže SKILLS SLOVAKIA Gastro junior METRO CUP v odbore kuchár..

Súťažné tímy mali za úlohu , podľa vlastných originálnych receptúr , pripraviť 3 porcie hlavného pokrmu, ktorého povinnou surovinou bol srnčí chrbát s kosťou a ľubovoľná vnútornosť (srdce, pečeň …). Na splnenie úlohy mali k dispozícii časový limit 120 minút. 

Znalosti v odbore žiaci premenili do prípravy jedla, ktoré museli správne dochutiť a naservírovať. Všetci súťažiaci sa snažili čo najlepšie prezentovať svoje zručnosti a svoju školu.

Najlepšie umiestnenie získali tímy , ktoré dokázali vytvoriť moderné slovenské jedlo s využitím nových pracovných postupov a zaujímavých kulinárskych úprav.

Šesť súťažných tímov s najvyšším bodovým ohodnotením , získalo postup do celoštátneho finálového kola súťaže :

Ondrej Kulíšek a Mári Gálik Hotelová akadémia Žilina 

Dominik Pastorek a Maxim Piovarčí Hotelová akadémia, Bratislava 

Dominik Bartók a Christopher Kováč SOŠ hotel. služieb a obchodu Zvolen  

Viktória Orolínová a Adrián Andráš SOŠ hotelová Horný Smokovec

Martin Gažo a Dávid Brat SOŠ gastronómie a cest. ruchu Nitra

Enrik Stránsky a Juraj Laššo SOŠ obchodu a služieb Trenčín

Súťaž hodnotila odborná hodnotiaca komisia zložená z hodnotiteľov certifikovaných podľa kritérií Svetovej organizácie kuchárskych asociácií WACS pre hodnotenie súťaží organizovaných na Slovensku a v Českej republike.

Naše poďakovanie patrí SOŠ obchodu a služieb na Mojmírovej ul. 28 v Piešťanoch, ktorá ako hostiteľ a spoluorganizátor súťaže vytvorila veľmi dobré podmienky pre súťaž a zaslúžila sa tak aj o veľmi dobrú súťažnú atmosféru a bezproblémový priebeh súťaže aj zabezpečenej starostlivosti o súťažiacich a ich sprievod. 

Postupujúcim súťažiacim srdečne blahoželáme a tešíme sa na stretnutie na finálovom kole súťaže, ktoré sa bude konať v mesiaci apríl 2023

Na stiahnutie: METRO CUP Postupujúci do FINÁLOVÉHO KOLA 2023 

Slovenčina Slovenčina English English