Staňte sa členom SZKC a využívajte zľavy na nákup zariadení a špeciálne ponuky. Zobraziť výhody →
Jazyk:

Číňanom chutil bôčik s kapustou

Predstaviť čínskemu publiku gastronomickú tvár našej krajiny sa snažili v týždni slovenskej kuchyne pod názvom Taste of Slovakia šéfkuchári Peter Kiss z bratislavského U.F.O. a Braňo Križan z hotela Matyšák (a prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov.

Organizoval ho Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Pekingu v spolupráci s hotelom Swissôtel Beijing Hong Kong Macau Center pri príležitosti 65. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi vtedajším Československom a Čínou.

Samozrejme, nechýbali ani kultúrne vystúpenia – tance, prezentácia remesiel, majoliky či krištáľu, ale pozvaní i náhodní hostia ochutnávali aj slovenské špeciality, vína, pivá či minerálne vody. K tomu Bratislava Tourist Board povolala dvojicu šéfkuchárov, patriacich medzi slovenskú špičku. „Večere sa organizovali formou bufetu, aby mohli hostia ochutnať čo najviac jedál. Pripravovali sme 5 studených predjedál, 8-10 teplých jedál a 4 dezerty. Celkovo Číňania uprednostňovali vyberanie si z bufetu pred vyberaním z ponuky a la carte, aj keď tá bola lacnejšia. Potrebujú jedlo vidieť a ovoňať,“ hovorí o tamojších zvyklostiach Peter Kiss a dodáva, že žalúdky Číňanov si najviac získal pečený bôčik s kyslou kapustou a lekvárové pirohy.

Pri príprave im pomáhali dvaja a neskôr piati hoteloví kuchári. Napriek ich ochote a ústretovosti tam nad hrncami zažili aj kuriózne situácie, pretože po anglicky rozprával len tamojší šéfkuchár. Pomohol nielen štýl ruky-nohy, ale aj názorné ukážky. „Keď som potreboval mrkvu, tak som ju musel rýchlo vyhľadať v zásobách, ukázať a na papierik dopísať – 20 kg…“ Peter Kiss ľutuje, že nemôže prezradiť meno šéfkuchára (v strede obr.). Vraj sa celý čas učili správne ho vysloviť a napísať si ho netrúfne doteraz.

Jedinou surovinou, ktorú si niesli z domu, bola bryndza. Všetko ostatné používali čínske a aj keď so zásobovaním nevznikol žiaden problém, predsa len museli potravinám iného pôvodu prispôsobiť aj varenie. Zemiaky na majonézový šalát varili dve hodiny a mäso na „sviečkovú“ až 10 hodín, zatiaľ čo kačice sa upiekli za necelú hodinu. Čo sa dalo, to si pripravili sami – od strúhanky po lístkové cesto. Kým hosťom najviac chutil spomínaný bôčik, profesionáli ocenili najmä zemiakové lokše. Peter Kiss a Braňo Križan museli hotelových kuchárov naučiť ich prípravu a na oplátku si skúsili princíp rezancov, ktoré Číňania robia len ťahaním a prekladaním cesta. „Ovládnutie tejto zručnosti trvá niekoľko rokov, takže pár dní nám naozaj nestačilo. Do reštaurácie UFO som si však priviezol recepty na zaujímavé marinády,“ P. Kiss musí ešte zistiť, či sa dajú zohnať všetky potrebné suroviny..

© 2014 TREND Holding

Facebook
WhatsApp
Email
Print